Sledujte "on-line" nas pohyb po Sri Lance

sobota 23. května 2009

Medovnik


Zitra je "datum meho jmena" a tak jsem si rikala, ze i kdyz mam sladky zivot, cas od casu neni na skodu jej jeste trosku prisladit:-)) A cim jinym nez medem. Vytvor chutnal znamenite, zvlast kdyz jsme si k nemu pridali zmrzlinu, kavu a sedeli jsme na zahrade:-))

Ingredience - těsto
100 g másla, 4 lžíce medu , 180 g cukru, 1 kávovou lžicku octa, 1 kávovou lžičku jedlé sody, 2 vejce, 700 g hladké mouky
Ingredience - krém
200 g másla, 1 slazené mléko, mleté vlašské ořechy, rum podle chuti
Postup
Máslo, cukr a med vložíme do hrnce, mícháme, přidáme sodu s octem a směs dáme nad plamen. Za stálého míchání přidáme vejce. Mícháme směs tak dlouho, dokud se na povrchu neobjeví pěna a směs nezhnědne. Směs necháme mírně vychladnout, přidáme hladkou mouku a vypracujeme těsto a hodinu necháme odpočívat.
Potom těsto na medovník rozdělíme na 8-10 dílů, z kterých vyválíme kulatou placku (kulatý tvar jsem vykrajovala pokličkou:-)) Pečeme na 180 stupňů asi 3-5 minut.
Základem krému na medovník je slazené mléko, které pozvolna vaříme zhruba 3 hodiny zcela ponořené ve vodě. Po vychladnutí rozšleháme s máslem. Podle chuti přidáme mleté vlašské ořechy, případně rum.
Upečené, vychladlé placky potřeme krémem a klademe je jednotlivě na sebe. Předposlední placku seshora potřeme krémem, potřeme i boky. Poslední plackou rozdrobíme, smícháme s oříšky nebo strouhanou čokoládou, případně kakaem či skořicí a posypeme vrch a boky.
Medovník dáme na 24 hodin do chladné místnosti, lednice není příliš vhodná.

Žádné komentáře: