Sledujte "on-line" nas pohyb po Sri Lance

sobota 15. srpna 2009

04. Australlie 2009 - Zapadni Australie - Okoli Perthu

Predchozi # Seznam # Dalsi

Ctvrtek 13.08.2009
Noc ze stredy na ctvrtek jsme stravili v kempu na okraji Perthu (zatim nase nejdrazsi nocovani 38 AUD). Pocasi se tu doslova zblaznilo, chvilemi prsi velmi huste (behem minuty jsme mokri jako mysi), fouka silny vitr, ze to s autem clouma. Pak vysvitne slunicko a je opet dobre.
Nas puvodni plan byl navstivit velbloudi farmu a projet se na "korabech pouste", ale pocasi k tomu nebylo, tak jsme se vydali do nedalekeho "Wild parku" obdivovat mistni zviratka. Za vstupne 22 AUD/os to opravdu stalo. Hlavni "atrakci" pro nas bylo se prochazet mezi klokany, hladit si je, pripadne je nakrmit - samozrejme jejich granulemi:-)) Klokani byli na plotem ohranicenem prostranstvi, pomichane druhy a stari - mladi dohromady. Prekvapilo nas, jak jemnou a hebkou srst klokani maji - o malych klokancich nemluve:-)) Co se druhu tyce, hodne zvlastni a neprirozeny nam prisel klokan s bilou srsti, mel stale privrene oci a svym vzrustem patril k vetsim (vyska cca 160 cm). Klokan rudy - Martinuv favorit - zase vypadal ze je porad nastvany a takovy "nabuseny" svalovec (ma velmi dobre osvalene predni tlapy). Vsem klokanim damam jsme koukali na "kapsy" a nakonec jsme objevili. Koukame na jednu klokanici, ze ma nejak moc nohou - najednou se ji zamlela spodni cast briska a z vaku vykoukl ocasek a pak i hlava. Vypadal spokojene, trosku ospale:-)) Koukal jak jej Martin horlive foti. U jine vedle lezici klokanice jsme jen tusili, ze ma miminko v kapse. Jak foukal vitr, tak Martinovi spadl klobouk a klokani se vylekali (je zakazano mezi klokany behat), rychle se zvedli a kousek odskakali. Zajimavy je take jejich silny ocas, ktery dokazou obratne pouzivat. Pri stani se o nej opiraji a pri skoku se od nej odrazeji.
Dalsi zajimavy tvor je medvidek koala, je to velky spac (spi 18-20 hodin denne) a toho jsme si hladili po zadech - nehnul ani brvou a spal. Tazmansky cert - jooo tak ten dela cest svemu jmenu - opravdu jako cert vypada. Ma cervene spicate usi a je osklivy:-)) Maly krokodyl delal ze spi, ale opak byl pravdou. Jeho pootevrena tlama plna ostrych zubu naznacovala neco jineho. Co se domacich zvirat tyka - chvaji kravy ruznych druhu (od hodne chlupatych po kratkosrtste, s velkymi rohy), trochu legracni nam prisly kozy se svesenyma usima. Celym parkem nas provazel krik papousku. Shledli jsme kousek predstaveni, kde ukazovali jak se praska bicem, strihaji ovce, doji krava a vybrane deti krmili mala jehnatka.
Na parkovisti nas cekalo nemile prekvapeni v podobe vybite autobaterie. Nechali jsme svitit svetla:-(( Tohle auto nevydava zadny zvukovy signal, ze mame zapnuta svetla. Uz se nam to parkrat stalo, ale to jsme se k autu vratlili do pul hodiny. Nastesti Martin odchytl chlapka, co nam pomohl (zamestnanec parku). Prijel velkym terennim autem a pomoci kabelu jsme nastartovali. Od teto chvile jsme svitili jen za tmy. Naveceru jsme jeste zajeli do pristavu na plaz, abychom pozorovali zapad slunce. Ten se bohuzel diky mrakum nekonal. Tak jsme se alespon vydali vylepsit skore nasich pokladu. Pri poslednim hledani jsme behem minuty pekne promokli. Dest prichazi se silnym poryvem vetru.
Bydlime v Cherokee kempu v ulici Siuxu a na dverich WC mislo "ladys" je napsano "sqaws". Protoze jsme si koupili odne jablek, tak si je grilujeme na masle se skorici - muzeme jen doporucit:-))


Statistika:
- ujeto 80km z celkovych 1596 km
- nalezeno 5 kesi z celkovych 23
- teplota 14-18°C / poryvy deste a silneho vetru pres cely den, chvilkami svitilo slunicko


Patek 14.08.2009

Dnesni noc byla posledni v aute, trochu jsme si prispali, huste prselo celou noc. Balime si veci do batohu, deratizujeme auto a vyrazime odvezt si veci do hostelu, ktery je v centru Perthu. Odtud rovnou do pujcovny. S vracenim plechoveho oreni nemame problem a taxikem se prepravujeme do centra na prohlidku zdejsi vyrobny minci (vstupne 15 AUD/os). Mincovna byla zalozena roku 1899 a je nejstarsi australskou mincovnou v provozu. Zlato pochazi ze zdejsich nalezist - byly tu nalezeny dva nejvetsi nugety zlata na svete, druhy nejvetsi az v roce 1995, vazici 27 kg. V prisne strezene mistnosti jsme meli unikatni moznost si sahnout a potezkat cihlicku zlata vazici 12,3 kg. Videli jsme ukazku taveni a odlevani zlata. Zlato je zvlastni kov, pretavovanim neztraci na kvalite - ryzosti ani na sve vaze. Je 19krat tezsi jak voda. Take jsme si stoupli na vahu a zjistili jsme, ze pokud by byl Martin ze zlata (a ze on je:-)) mel by hodnotu skoro 3 000 000 AUD - hi hi hi to mam ale poklad:-))
U "cinanu" jsme si dali pozdnejsi obed se zazvorovym pivem a vydali jsme se prozkoumavat centrum mesta. Pocasi se neumoudrilo, tak ani moc nefotime a jediny poklad v centru meta jsme nenasli. Pri kupovani zmrzliny jsme si prijemne popovidali s mistnim zmrzlinarem. Vseobecne muzeme rici, ze lide jsou tu mili. Jeste se nam nestalo aby nas kdekoliv obsluhoval clovek s "kyselym ksichtem" (jak se nam casto stava v cechach). Jo jo, jeste se mame hodne co ucit:-((


Statistika:

- ujeto 38 km z celkovych 1634 km
- nalezeno 0 kesi z celkovych 23
- teplota 14-18°C / poryvy deste a silneho vetru pres cely den, chvilkami svitilo slunicko


Zajimavosti:

Perth, hlavni mesto Zapadni Australie, lezici na rece Swan, pouhych 10 km od Indickeho oceanu; 1,3 milionu obyvatel. Hromadna doprava v centru je ZDARMA.Ve sraovnani s jinymi metropolitnimi mesty je poklidne a pomerne male. Vladne tu cila, nikoli uspechana atmosfera. V 70.letech 19. stoleti tu vybudovali marakodrapy (bohuzel neumoznuji vyhlidku na mesto). Je tu pomerne hodne mestskych parku s hristi. V blizkosti Perthu jsou nadherne slunne piskove plaze, vlny Indickeho oceanu lakajici surfare z celeho sveta.

středa 12. srpna 2009

03. Australlie 2009 - Zapadni Australie - z jihu do drsneho rudeho stredu

Predchozi # Seznam # Dalsi

Pondeli 10.08.2009
Probudili jsme se do velmi studeneho rana, pocit chladu umocnuje blizke more a to, ze je kemp v udoli. Obloha je zatazena a chvilkami prsi. Dnesni prvni zastavka je v NP Walpole-Nornalup, v udoli nazyvanem Valley of the Giants. Rostou zde "red tingle trees" , dosahuji vysky uctyhodnych 70ti metru a obvod jejich kmene u zeme je okolo 20ti metru - jsou to opravu Giants = obri. Zaplacenim vstupenky v hodnote 6AUD/os si kupujete prochazku zvanou "Tree Top Walk" - chuze v korunach stromu. Vydavame se po konstrikci (chodnicku) smerem vzhuru. Chodnik je vyroben z oceli a jeho asi 50ti metrove casti jsou podpirany piliri, ktere jsou propleteny mezi korunami stromu a tam mate moznost pozorovat les z ptaci perspektivy. Ve stromech je cily zivot, ale bohuzl prselo, tak se nam obyvatele lesnich korun schovali:-(( Nejvyssi misto tohoto vysuteho chodniku je 40 metru (dalsich 600ti metrech klesnete na "0"- na zem. Dale jsme se prosli po klikatimci se drevenem chodniku mezi obrimi stromy, kde maji navstevnici moznost si prohlednout ruzne druhu stromu a jejich zajimavych kmenu z blizka. Nektere stomy jsou zevnitr vyhorele, ale stale ziji dale (vnitrek kmene je tvoren mekcim az houbovitym druhem dreva, ten pri pozarech (jsou tu na dennim poradku) za pomoci kominoveho efektu vyhori a zustane struktura dreva po obvodu. Velmi casto maji stromy u zeme "diru zkrz strom". Nektere jsou tak velike, ze tam zajede terenni auto.
Odtud jsme se presunuli asi o 120 km smeren na vychod do mesta Albany. Po nakupu a obede v aute jsme se ve spechu presunuli asi o 20 km vzdaleneho nejvetsiho velrybarskeho muzea na svete. Cele museum je v arealu stare tovarny na zpracovani velryb, ktera byla zavrena v roce 1978. Po zaplaceni vstupneho (25AUD/os) jsme si sli prohlednout starou velrybarskou lod. Nahledli jsme do kuchyne, kapitanske kajuty a "zanavigovali" lod do pristavu. Pak jsme zamirili do mist, kde velryby rozporcovali a vyndali jim zuby a spodni celist a cele je hodili do ohromneho hrnce, kde se vse varilo pod tlakem, drtilo a nakonec se odstredil velrybi tuk - nejvzacnejsi produkt z velryb. Jeste jsme shledli 10 minutovy filmecek o zralocich, lovu velryb a 3D filmecek o ruznych druhach velryb. V jedne z budov byla sestavena kostra velryby Pygma Blue, ktera merila 22 m. Zajimava prohlidka nam zabrala skoro 2 hodiny.
Mesto Albany lezi v jakesi morske zatoce a od kvetna do rijna tu ziji velryby a privadeji na svet mlade - duvodem je pry tepla voda 16°C a bezpecnost. Cas v WA se nam krati a vzdalenosti jsou znacne, tak jsme se museli rozhodnout, ktere misto nenavstivime - bud uvidime velryby a poust Pinnacles na sever od Perthu vynechame nebo naopak. Rozhodli jsme se pro velryby.
K veceri martin koupil 3 klokani steaky a brambory, ktere jsme si opekli na barbeque grilu s cibuli. Maso vypadalo pekne, barvou pripominalo hovezi a chutnalo trochu po zverine. Jeste jeden kousek na zbyl na priste:-))

Statistika:
- ujeto 189 km z celkovych 767 km
- 1 nalezena kes z celkovych 13ti
- teplota 10-15°C / dest cely den

Utery 11.08.2009
Do dnesniho dne nas privitala protrhana obloha, chvilkami vykukovalo slunicko, ktere prijemne hralo, ale jinak byla zima jako na sibiri - vytahli jsme kalhoty:-)) Celou noc jsme poslouchali prijjemne buraceni vln (parkovali jsme od more asi 50 metru). V 9 hodin jsme si zakoupili listky na projizdu za velrybami na vyletni lodce (75AUD/os). V 9:30 am. opoustime pristav a v prubehu cele plavby nam kapitan podava vyklad k velrybam, pristavu (pronajem prepravni lodi - starsi provedeni - stoji 30 000AUD/den; je zde skladiste drevene drte, ktera se tam dovzi z Tazmanie a odtud dale se transportuje do Indie, kde se zpracovava na papir). Sledovali jsme parecek velryb "Humpbacks" - vynorovali se na hladinu, ukazovali nam sva ohromna tela , ale bohuzel nevyskocili nad hladinu ani jednou, ani neukazali zapluti ocasni ploutve:-(( Kapitan rikal, ze dnes byli nejake klidne. Zato delfini, ti se predvedi:-)) Byli jsme zrovna na pridi lodi a oni se prohaneli primo pod nami, kratce si s nami zalaskovali a odpluli.Vylet se podaril, jen foukal pomerne silny a studeny vitr. Dostali jsme teplou kavu na zahrati a susenky.
Ve meste jsme si nakoupili zasoby potravin, dotankovali nadrz do plna a vyrazili smerem na sever do vnitrozemi do mestecka Hyden, k prirodni krase zvane Wave Rock. Cestou se zmenil raz krajiny na stepni a poustni. Puda je cervena jako ve stredu Australie, blizko mestecek (spise osad) jsou zurodnena pole, k videni jsou pasouci se kravy nebo ovce, obcas jsme videli i kone. Silnice jsou rovne a dlouhe, potkavame tak 1 auto za pul hodiny, signal pro mobil je "nulovy". Tankuje skoro pri kazde prilezitosti, cena za 1 litr se vysplhala na neskutecnych 1,44 AUD.
U ohrady s klokany jsme si udelali prestavku, Martin je krmil travou a pritom si je fotil. Jsou legracni, jeden se drbal prednimi packami jako clovek, silny ocas pouzivaji jako opernou nohu a umeji ho velmi dobre ovladat. Zadny z nich mlade v kapse nemel:-(( Potkavame take papousky ruznych velikosti a barev.
Do kempu jsme prijeli pred 7 pm (posledni 2 hodiny jsme jeli za tmy). Veceri jsme si udelali na barbeque grilu, ktery jsme si museli pred pouzitim ocistit (gril je verejny a kazdy by jej mel po pouziti dat do puvodniho stavu, vycistit,). Tentokrate jsme meli klokani steak, brambory, osmazenou cibulku, mrkev a zeli - to vse na grilu a mooc jsme si pochutnali.

Statistika:
- ujeto 365 km z celkovych 1132 km
- 1 nalezena kes z celkovych 14ti
- teplota 10-15°C / oblacno

Zajimavosti:
Kempy se nedaji s urovni nasich ceskych vuuubec srovnavat. Socialni zazemi - WC a sprchy - je ciste, vonave, jeste se nam nestalo (a to ani na verejnych WC - a ze je vyuzivame casto) aby nebyl k dispozici toaletni papir. Tepla voda je samozrejmosti. Dale je moznost si vyprat a nekde jsou i susicky. V kuchynce je vzdy rychlovarna konvice, mikrovlnka a topinkovac. Obcas i nejake to nadobi, ale my mame vlastni (tedy je soucasti auta). Jestli jsme si rikali, ze v Irsku je velmi dobra uroven kempu tak zde je jeste lepsi. Vetsinou nebyly kuchynky a by mel clovek teplou vodu na sprchovani, tak se kupovali zetony.

Streda 12.08.2009
Dnesni noc byla tepla, repektive bylo nam chladno az rano. Privitalo nas slunicko a modra obloha, ale to behem pul hodiny zmenilo a zacalo poprchavat a foukal silny vitr. Wawe Rock na uchvatil. Je to asi 15 metru vysoka a 100 metru dlouha zulova vlna s cerveno-sedym zihanim, ktere vzniklo stekanim destove vody. My jsme si na vlne "zasurfovali", prohledli si dalsi zvlastnosti teto krajiny - ohromne kulate kameny a kamen nazyvany "Hrosi zivnuti". Za 8 AUD/os jsme si koupili prohlidku male mistni ZOO, kde byli papousci ruznych barev, kohouti a slepice, krocani, samozrejme klokani - maly velci, hnedi, bily (ale kapsy meli prazdne), spici koaly, cerne labute a emu.
Opoustime Wawe Rock a vydavame se smerem na zapad k Perthu. Velkym pomocnikem na cestach nam je navigace TOMTOM, bez ktere by byly nase presuny pomalesi a slozitejsi. Mapy jsou aktualni a presne v porovnani s Irskem, kde jsme casto jezdili mimo silnice treba lesem.-))

Statistika:
- ujeto 384 km z celkovych 1516 km
- 4 nalezene kese z celkovych 18ti
- teplota 12-17°C / rano dest, silny vitr, odpoledne protrhana oblacnost a vitr

Zajimavosti:
- probouzeni se za revu pauposcich zpevu
- jizda/rizeni po nekonecne dlouhych a rovnych silnicich pres uzemi "nikoho" a niceho
- prijde nam prirozene, ze smerem na sever je tepleji a na jihu musi byt zakonite zima, to vse aniz by o tom clovek premyslel. doma ma z nas kazdy obvykle pocit presne opacny :) asi nejaky interni kompas

Vsuvka - stale fotogalerie Znacky a Postovni schranky

Zavedli jsme stale fotogalerie australskych dopravnich znacek ZDE a neuveritelnych postovnich schranek ZDE, ve kterych si zde opravdu libuji. Nektere z nich stoji za to :) tak si je doufam uzijete s nami. Zdravi MaJa

pondělí 10. srpna 2009

02. Australie 2009 - Zapadni Australie jizni cast

Predchozi # Seznam # Dalsi

Patek 07.08.2009
Letiste jsme opustili pred 10 rano a za pomoci Taxi (cca 11 km nas stalo 25AUD) jsme se presunuli do pujcovny, kde jsme meli zamluvene auto. Po nutnych administrativnich ukonech, zapojeni vsech pristroju a malem zabydleni vyjizdime smerem na jih. Ridi Martin. Jezdi se tu vlevo - coz nam nedela potize, jen páčky na blinkry a sterace jsou opacne. Tak se nam ze zacatku stavalo, ze pri odbocovani jsme stirali celni okno a pri desti jsme blikali:-))
Navstevu Perthu jsme si nechali na pozdeji a zamirili jsme do pristavniho mesta Fremantle. Zasoby jidla a potrebnych veci jsme zakoupili v prodejne Coles. Prvni poklad nas zvedl k Round House, mistni historicke budovy. Bohuzel jsme byli neuspesni :-(( Jeste jsme zasli na malou plaz a vyfotili se u Indickeho oceanu. Po par kilometrech na nas zacala padat unava a chtelo se nam spat, tak jsme zastavili na odpocivadle u plaze, kde jsosu barbeque grily, stoly s lavickami pod pristreskem, WC - idealni misto pro piknik. Sli jsme spat s tim, ze se cca za hodinu probudime a pojedeme dal. Realita byla jina, probudili jsme se za 2 hodiny (5 pm) a uz se stmivalo. "Preorganizovali" jsem auto, pomoci karabin jsme si zavesili veci na mriz za kabinou, udelali lezeni ... Puvodne jsme chteli prespat na odpocivadle, ale pak jsme si rekli, ze to muze byt nebezpecne (na parkovisti jsme byli sami a spani v karavanech mimo kempy neni povoleno). Cestou do kempu jsme nasli nas prvni australsky poklad. Do kempu v Rockinghamu jsme dorazili pred 9 pm, recepce byla vsak otevrena jen do 5 pm, tak jsme se zabydleli na parkovisti v kempu :))

Statistika: - ujeto 50km - jedna nalezena kes

Sobota 08.08.2009
V noci hodne prselo, rano dest jen doznival. Presunuli jsme se na parkoviste k mori, provedli ranni hygienu, naplnili briska a vydali jsme se na cestu. Jedeme po silnici cislo 1 pres mesto Mandurah do Bunbury. Okoli Bunbury je vyhlasene vyskytem delfinu, je mozno s nimi plavat v mori, vyjet za nimi lodi na more ci navstivit delfinarium - coz jsme chteli my. Bohuzel navsteva delfinaria se nekonala, protoze zaviraji ve 2 hodiny odpoledne a my jsme byli na miste ve 4 pm. Jen jsme omrkli plaz a vydali jsme se dal do mesta Bridgetown. Cestou jsme napojili naseho zizniveho plechoveho ore (1 litr 1,31 AUD, spotreba desivych 15l/100km). Videli jsme krasne papousky s cervenou hlavou a u silnice nase prvni dva klokanky - mrtve - takovy smutny pohled. Potkavame zajimave dopravni znacky a postovni schranky - fotime je a udelame fotokolekci tech nejzajimavejsich.
Do kempu dojizdime skoro za setmeni, varime veceri v mistni kuchynce a v aute pak Martin pripravuje fotky, pridava na blog nove okno s mapou nasi projete trasy.

Statistika:
- ujeto 280 km z celkovych 330 km
- 4 nalezene kesky z celkovych 5ti
- teplota 10-15°C / prehanky

Zajimave informace:
- 1 noc v karavan kempu = 20AUD
- 1 litr bezolovnateho benzinu = 1,31AUD (ve vetsich mestech se cena pohybuje okolo 1,22 AUD za litr, cim dale od civilizace tim je drazsi)

Nedele 09.08.2009
Probouzime se do znacne studeneho rana (10°C). Po teple sprse snidame a vyrazime smer jiho-vychod - na obrovske stromy "kari". Prvni zastavka je "One Tree Bridge" - most z jednoho stromu - je to ohromny eukalyptus, ktery domorodci porazili a pouzili jej jako most pres reku. Tady jsme poprve videli zlute znacky se znakem hada (byly na stromech, zabradli). Nedaleko odtud je misto zvane "Four Aces" - 4 obri eukalypty stojici v jedne rade, jejich stari je pres 300 let. Stromy jsou to uchvatne, jejich prumerna vyska je pres 45 metru. V Gloucester NP jsme navstivili misto se slavnym obrim Eukalyptem diversicolor nazyvanym "Gloucester Tree". Tento strom je se svou vyskou 61 metru nejvyssi pozarni hlasnou - stromem na svete. Vysplhali jsme za pomoci jednoducheho zebriku do koruny, za nas vykon jsme byli odmeneni nadhernym vyhledem na okoli.
Cely den jsme se pohybovali v drivejsi drevarske oblasti, dnes je tezba dreva zakazana. Vznikaji tu stale nove a nove narodni parky, ktere jeste dnes nemaji sva jmena. Podel silnic jsou prevazne pastviny, na nichz se pasou kravy a ovce. Krava jsou vetsinou cerne, maji delsi chundelaty chlup. Velmi ojedinele jsme videli cernou kravu s sirokym bilym pruhem kolem bricha (zatim se nam nepodarilo je vyfotit). Krajina je drsna a s cervenou pudou. Rozhodn e budi respekt a to je dobre. Pokud jen trochu vite o zviratech, ktera tu ziji a o jejich nebezpecnosti pro cloveka (7 nejjedovatejsich hadu z 9, krokodilove, pavouci a jina havet). Vsude pritomne vystrazne tabule vas respekt jen umocnuji - u me osobne to jiz hranici se strachem ("lepsi malej zivej posera Janik, nez velkej hrdina" a tak opatrne zvedame kamen, kde evidentne ma byt poklad - snad jej nikdo nehlida).
Dalsi zajimavosti jsou postovni schranky u kraje silnic - je to nekonecna galerie vtipnych napadu - sud od piva, velka bandaska na mleko, zluty kanystr s cervenym vickem, mikrovlnka - zrejme jiz nefunkcni :-)) Ty nejzajimavejsi fotime - galerie bude trvale ZDE.
K veceru, tj. po 5 pm. jsme dojizdeli do kempu a v lese jsme z auta letmo zahledli prvniho ziveho klokana - jen se mihl a zmizel v krovi. Vecer v aute pak pripravuje trasu na dalsi den a tridime porizene fotky.

Statistika:

- ujeto 251 km z celkovych 581 km
- 7 nalezu z celkovych 12ti

- teplota cca 15°C / oblacno, frisno (pokud zasviti slunicko, tak je mnohem prijemneji)